Cink je mineral za koji se pretpostavlja da igra ulogu u lajmskoj bolesti, zaraznoj bolesti koju prenose krpelji, a koju uzrokuje bakterija Borrelia burgdorferi. Evo nekih općih informacija o cinku kod lajmske bolesti:

  • Imunološka funkcija: Poznato je da je cink važan za pravilno funkcioniranje imunološkog sustava, uključujući i urođeni i adaptivni imunitet. Ima ulogu u razvoju imunoloških stanica, aktivaciji i proliferaciji, kao i proizvodnji antitijela. Pretpostavlja se da cink ima imunomodulatorne učinke, uključujući protuupalna svojstva, što bi moglo biti relevantno za lajmsku bolest budući da odgovor imunološkog sustava igra ključnu ulogu u patogenezi i napredovanju bolesti.
  • Antioksidativno djelovanje: Cink je kofaktor za nekoliko antioksidativnih enzima, kao što je superoksid dismutaza (SOD), koji pomaže neutralizirati štetne slobodne radikale u tijelu. Vjeruje se da je oksidativni stres, koji je posljedica stvaranja slobodnih radikala, uključen u upalni odgovor i oštećenje tkiva kod lajmske bolesti. Stoga, antioksidativna aktivnost cinka može imati potencijalnu ulogu u upravljanju oksidativnim stresom povezanim s lajmskom bolešću.
  • Zacjeljivanje rana: Cink je neophodan za pravilno zacjeljivanje rana, budući da igra ulogu u obnavljanju tkiva, sintezi kolagena i proliferaciji stanica. Kod lajmske bolesti, bakterija može uzrokovati lokalizirano oštećenje tkiva i upalu, što dovodi do kožnih lezija, bolova u zglobovima i drugih simptoma. Odgovarajuće razine cinka mogu podržati sposobnost tijela da popravi i zacijeli oštećena tkiva.
  • Interakcije hranjivih tvari: cink može komunicirati s drugim hranjivim tvarima, uključujući bakar i željezo, koji su također važni za imunološku funkciju i cjelokupno zdravlje. Bolesnici s lajmskom bolešću mogu imati promijenjen status hranjivih tvari zbog čimbenika kao što su slab apetit, malapsorpcija ili povećane potrebe za hranjivim tvarima. Stoga, održavanje odgovarajuće razine cinka može biti važno u kontekstu interakcija hranjivih tvari i ukupne ravnoteže hranjivih tvari u lajmskoj bolesti.
  • Suplementacija: Dodaci cinka mogu se razmotriti kod pacijenata s lajmskom bolešću za koje se utvrdi da imaju niske razine cinka ili imaju simptome nedostatka cinka. Međutim, važno je posavjetovati se s liječnikom prije početka bilo kakvih dodataka prehrani jer prekomjerni unos cinka može imati štetne učinke, a potrebno je pravilno doziranje i praćenje.
  • Prehrana: Uravnotežena prehrana koja uključuje hranu bogatu cinkom, poput mesa, ribe, peradi, jaja, mliječnih proizvoda, orašastih plodova, sjemenki, mahunarki i cjelovitih žitarica, može pomoći u održavanju odgovarajuće razine cinka. Međutim, bioraspoloživost cinka iz hrane biljnog podrijetla može biti niža zbog prisutnosti fitata, koji mogu inhibirati apsorpciju cinka. Metode kuhanja i obrade hrane također mogu utjecati na bioraspoloživost cinka.
  • Individualne varijacije: Važno je napomenuti da individualne potrebe za hranjivim tvarima mogu varirati i da neće svi pacijenti s lajmskom bolešću trebati dodatke cinka. Čimbenici kao što su dob, spol, povijest bolesti, trenutno zdravstveno stanje i drugi pojedinačni čimbenici mogu utjecati na potrebe za cinkom. Stoga je ključno surađivati s pružateljem zdravstvenih usluga kako bi se odredio odgovarajući unos cinka za svaki pojedinačni slučaj.

Stephen Buhner preporučuje korištenje cinka u svom proširenom protokolu za potporu kolagenu.

Cink može stupiti u interakciju s određenim lijekovima i važno je biti svjestan tih interakcija ako uzimate bilo kakve lijekove. Evo nekoliko primjera:

  • Antibiotici: Dodaci cinka mogu ometati apsorpciju i učinkovitost određenih antibiotika, kao što su tetraciklini (npr. doksiciklin) i kinoloni (npr. ciprofloksacin), kada se uzimaju istovremeno. Cink može stvarati netopljive komplekse s ovim antibioticima u crijevima, smanjujući njihovu apsorpciju i potencijalno smanjujući njihovu učinkovitost. Općenito se preporučuje odvojiti unos dodataka cinka i ovih antibiotika najmanje 2 sata kako bi se potencijalna interakcija svela na minimum.
  • Diuretici: tiazidni diuretici, koji se obično koriste za liječenje visokog krvnog tlaka i zadržavanja tekućine, mogu povećati izlučivanje cinka mokraćom, što dovodi do smanjene razine cinka u tijelu. Dugotrajna primjena tiazidskih diuretika može povećati rizik od nedostatka cinka, a nadoknada cinka može biti neophodna u nekim slučajevima za održavanje odgovarajuće razine cinka.
  • Penicilamin: Penicilamin je lijek koji se koristi za liječenje određenih stanja, kao što su Wilsonova bolest i reumatoidni artritis. Kelira s metalima, uključujući cink, stvarajući komplekse i smanjujući njihovu apsorpciju. Stoga se dodaci cinka trebaju odvojiti od penicilamina najmanje 2 sata kako bi se izbjegle moguće interakcije.
  • Ostali lijekovi: Neki drugi lijekovi, kao što su inhibitori protonske pumpe (PPI) koji se koriste za refluks kiseline, i antacidi koji sadrže aluminij i magnezij, mogu smanjiti apsorpciju cinka povećanjem želučanog pH ili stvaranjem netopljivih kompleksa s cinkom. Kortikosteroidi, koji se koriste za različita upalna stanja, također mogu utjecati na metabolizam cinka i povećati rizik od nedostatka cinka.
  • Individualne varijacije: Važno je napomenuti da interakcije lijekova mogu varirati ovisno o pojedincu, dozi i vremenu uzimanja lijekova i dodataka. Stoga je ključno konzultirati se s liječnikom ili ljekarnikom kako biste utvrdili potencijalne interakcije između dodataka cinka i svih lijekova koje uzimate te slijediti njihove preporuke o dozama, vremenu i svim potrebnim mjerama opreza.

Iako se cink općenito smatra sigurnim za većinu ljudi kada se koristi na odgovarajući način kao dodatak prehrani, postoje neke kontraindikacije ili mjere opreza koje treba uzeti u obzir. To uključuje:

  • Alergije ili osjetljivost: Neki pojedinci mogu biti alergični ili osjetljivi na cink ili proizvode koji sadrže cink. Ako imate poznatu alergiju ili osjetljivost na cink, trebali biste izbjegavati uzimanje dodataka cinka ili korištenje proizvoda koji sadrže cink.
  • Hemokromatoza: Hemokromatoza je stanje u kojem tijelo apsorbira previše željeza, što dovodi do preopterećenja željezom. Budući da cink može ometati apsorpciju željeza, osobe s hemokromatozom trebaju biti oprezne pri uzimanju nadomjestaka cinka, jer može dodatno smanjiti apsorpciju željeza i pogoršati preopterećenje željezom.
  • Nedostatak bakra: Dugotrajna uporaba dodataka visokih doza cinka može ometati apsorpciju bakra i rezultirati nedostatkom bakra, što može uzrokovati zdravstvene probleme. Stoga bi osobe s poznatim nedostatkom bakra ili poviješću zdravstvenih stanja povezanih s bakrom trebale koristiti dodatke cinka s oprezom i pod vodstvom liječnika.
  • Bolesti bubrega: Cink se izlučuje kroz bubrege, a osobe s bubrežnom bolešću ili oštećenom funkcijom bubrega mogu imati poteškoća u uklanjanju viška cinka iz tijela. Suplementacija visokih doza cinka može povećati rizik od toksičnosti cinka kod osoba s bolestima bubrega. Stoga je važno posavjetovati se s liječnikom ako imate bolest bubrega ili oštećenu funkciju bubrega prije uzimanja dodataka cinka.
  • Trudnoća i dojenje: Trudnice i dojilje trebaju biti oprezne pri uzimanju dodataka cinka i trebale bi slijediti preporučene doze za svoju specifičnu dob i stadij trudnoće ili dojenja, budući da prekomjerni unos cinka tijekom trudnoće ili dojenja može imati štetne učinke na fetus ili dojenče u razvoju. .
  • Djeca: Dodatke cinka treba koristiti s oprezom kod djece, a doze trebaju biti primjerene njihovoj dobi i težini. Važno je slijediti preporučene doze za djecu i posavjetovati se s liječnikom prije davanja dodataka cinka djeci.

Product added to wishlist
Product added to compare.