Glukozamin je prirodni amino šećer koji se nalazi u školjkama školjkaša, životinjskim kostima i gljivama. Obično se koristi kao dodatak prehrani za ublažavanje bolova u zglobovima i poboljšanje funkcije zglobova kod osoba s osteoartritisom.

Vjeruje se da glukozamin djeluje podržavajući održavanje i popravak zglobne hrskavice, fleksibilnog tkiva koje prekriva krajeve kostiju u zglobu. Također se smatra da ima protuupalno djelovanje, što može pomoći u smanjenju bolova u zglobovima i oticanja.

Stephen Buhner preporučuje glukozamin za simptome zglobova i u svom protokolu za potporu kolagenu.

Glukozamin je dostupan u nekoliko različitih oblika, uključujući glukozamin sulfat, glukozamin hidroklorid i N-acetilglukozamin. Obično se uzima oralno u obliku tableta, kapsula ili praha, sam ili u kombinaciji s drugim dodacima kao što je kondroitin sulfat ili MSM (metilsulfonilmetan).

Neke potencijalne interakcije:

  • Lijekovi za razrjeđivanje krvi: Glukozamin može povećati rizik od krvarenja kada se uzima s lijekovima za razrjeđivanje krvi kao što su varfarin (Coumadin), aspirin ili drugi antitrombocitni lijekovi.
  • Lijekovi za dijabetes: Glukozamin može utjecati na razinu šećera u krvi i može stupiti u interakciju s lijekovima za dijabetes, uključujući inzulin i oralne hipoglikemijske lijekove.
  • Lijekovi za kemoterapiju: Glukozamin može utjecati na učinkovitost određenih lijekova za kemoterapiju, kao što su doksorubicin i etopozid.
  • Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID): Kombinacija glukozamina s NSAID-ima kao što su ibuprofen ili naproksen može povećati rizik od čira na želucu i krvarenja.
  • Antibiotici: Glukozamin može ometati apsorpciju nekih antibiotika, poput tetraciklina i ciprofloksacina.

Iako se glukozamin općenito smatra sigurnim za većinu ljudi, postoji nekoliko kontraindikacija i mjera opreza koje treba imati na umu. To uključuje:

  • Alergije: Glukozamin se dobiva iz školjkaša i može izazvati alergijsku reakciju kod osoba s alergijama na školjke. Također može izazvati alergijsku reakciju kod osoba s alergijama na gljivice.
  • Trudnoća i dojenje: Dostupni su ograničeni podaci o sigurnosti primjene glukozamina tijekom trudnoće i dojenja, pa se ne preporučuje tim populacijama.
  • Djeca: Glukozamin se općenito smatra sigurnim za djecu, ali važno je razgovarati s liječnikom prije nego što ga date djetetu, budući da će doziranje možda trebati prilagoditi na temelju dobi i težine.
  • Poremećaji krvarenja: Glukozamin može povećati rizik od krvarenja kod osoba s poremećajima krvarenja ili onih koji uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi.
  • Dijabetes: Glukozamin može utjecati na razinu šećera u krvi, stoga je važno da osobe s dijabetesom pažljivo prate šećer u krvi kada uzimaju glukozamin.
  • Astma: Bilo je rijetkih izvješća o egzacerbacijama astme kod ljudi koji su uzimali glukozamin, stoga ga treba koristiti s oprezom kod osoba s astmom.
  • Visoki krvni tlak: Glukozamin može povisiti krvni tlak kod nekih ljudi, stoga ga treba oprezno koristiti kod osoba s visokim krvnim tlakom.

Product added to wishlist
Product added to compare.