Crveni korijen, poznat i kao čaj iz New Jerseyja ili Ceanothus americanus, mali je, listopadni grm porijeklom iz Sjeverne Amerike. Biljka ljeti stvara grozdove malih bijelih cvjetova, a američki domoroci stoljećima su je koristili u medicinske svrhe. Korijenje biljke dio je koji se obično koristi za biljne pripravke i sadrži niz bioaktivnih spojeva, uključujući tanine, flavonoide i alkaloide.

Opća svojstva:

Stimulacija limfnog sustava. Djeluje protuupalno na jetru i slezenu. Također je regenerirajuće, adstrigentno, zacjeljujuće rane, antiseptik, ekspektorans i antispazmodik. Značajno povećava zgrušavanje krvi.

Djelovanje kod lajmske bolesti i babezioze:

Crveni korijen je važna biljka jer pomaže u uklanjanju mrtvih stanica iz limfnog sustava. U imunološkom odgovoru tijekom akutne ili kronične faze bolesti, leukociti uništavaju uzročnike koji se zatim unose u limfu. Proces ozdravljenja može se značajno ubrzati ako limfni sustav može brzo ukloniti mrtve patogene stanice iz tijela. Biljka posebno snažno djeluje ako postoje otekline, upale ili infekcije u bilo kojem dijelu limfnog sustava. To uključuje natečene limfne čvorove, krajnike, slezenu, jetru i slijepo crijevo. Crveni korijen također povećava stvaranje limfocita, uglavnom T limfocita, u limfnim čvorovima.

Ograničene su informacije o interakcijama lijekova s crvenim korijenom (Ceanothus americanus). Crveni korijen općenito se smatra sigurnim kada se koristi na odgovarajući način, ali pojedinačni odgovori mogu varirati. S obzirom na njegove potencijalne učinke na limfni sustav, postoji teoretska mogućnost da crveni korijen stupa u interakciju s lijekovima koji utječu na imunološki sustav ili zgrušavanje krvi. To može uključivati imunosupresivne lijekove, antikoagulanse (lijekove za razrjeđivanje krvi) ili lijekove koji utječu na funkciju trombocita. Važno je obavijestiti svog liječnika o svim lijekovima koje uzimate, uključujući lijekove bez recepta, dodatke prehrani i biljne lijekove, kako biste dobili personalizirani savjet na temelju vaše specifične situacije.

Crveni korijen (Ceanothus americanus) općenito se smatra sigurnim kada se koristi u preporučenim dozama. Međutim, postoje neke mjere opreza i kontraindikacije kojih morate biti svjesni:

  • Trudnoća i dojenje: Nema dovoljno informacija o sigurnosti crvenog korijena tijekom trudnoće i dojenja, stoga je najbolje izbjegavati njegovu upotrebu u tim razdobljima.
  • Kirurški zahvat: Crveni korijen može utjecati na zgrušavanje krvi, stoga ga treba prekinuti najmanje 2 tjedna prije planirane operacije.
  • Autoimune bolesti: Crveni korijen može stimulirati imunološki sustav, pa ga trebaju koristiti s oprezom ili ga u potpunosti izbjegavati osobe s autoimunim bolestima kao što su lupus, reumatoidni artritis ili multipla skleroza.
  • Bolesti jetre: Crveni korijen može pogoršati bolest jetre, pa ga trebaju izbjegavati osobe s jetrenim problemima.
  • Bolesti bubrega: Crveni korijen može pogoršati bolest bubrega, pa bi ga trebali izbjegavati osobe s bubrežnim problemima.

Product added to wishlist
Product added to compare.