Uobičajeni nazivi sladića (Glycyrrhiza glabra) uključuju: korijen sladića, slatki korijen, sladić, španjolski sladić, kineski sladić, Gancao (u tradicionalnoj kineskoj medicini), Mulethi (u ayurvedskoj medicini)

Sladić, također poznat kao Glycyrrhiza glabra, višegodišnja je biljka porijeklom iz Azije i mediteranskog područja. Korijenje biljke stoljećima se koristi u tradicionalnoj medicini za liječenje raznih stanja poput kašlja, upale grla i probavnih problema.

Sladić sadrži spoj zvan glicirizin, koji mu daje karakterističan sladak okus. Pokazalo se da glicirizin ima protuupalna, antimikrobna i antioksidativna svojstva, što može pridonijeti nekim njegovim medicinskim učincima.

Osim upotrebe u tradicionalnoj medicini, sladić se također koristi kao sredstvo za poboljšanje okusa u hrani i pićima, kao i u proizvodnji duhanskih proizvoda i biljnih dodataka prehrani. Međutim, treba napomenuti da konzumacija velikih količina sladića može dovesti do povećanja krvnog tlaka i gubitka kalija, što može biti štetno za neke pojedince.

Buhner preporučuje korištenje sladića u svojim protokolima za liječenje klamidije i erlihije (anaplazme).

Sladić (Glycyrrhiza glabra) može stupiti u interakciju s nekoliko lijekova. Glavna interakcija je zbog spoja zvanog glicirizin koji se nalazi u sladiću, a koji može utjecati na metabolizam i eliminaciju određenih lijekova. Evo nekoliko primjera lijekova koji mogu djelovati sa sladićem:

  • Lijekovi za krvni tlak: sladić može smanjiti učinkovitost lijekova za krvni tlak, kao što su ACE inhibitori (npr. enalapril, lizinopril) i diuretici (npr. hidroklorotiazid). Može uzrokovati smanjenje razine kalija i povećanje razine natrija, što potencijalno može dovesti do visokog krvnog tlaka.
  • Kortikosteroidi: Sladić može pojačati učinke kortikosteroidnih lijekova, kao što su prednizon ili deksametazon. To može povećati rizik od nuspojava povezanih s kortikosteroidima, poput zadržavanja tekućine, visokog krvnog tlaka i niske razine kalija.
  • Digoksin: sladić može smanjiti eliminaciju digoksina, lijeka koji se koristi za srčana oboljenja. To može dovesti do povećanja razine digoksina u tijelu, što može uzrokovati toksičnost i štetne učinke na srce.
  • Varfarin: sladić može utjecati na antikoagulantne učinke varfarina, povećavajući rizik od zgrušavanja krvi. Preporuča se pažljivo praćenje parametara zgrušavanja krvi ako se sladić koristi uz varfarin.
  • Diuretici koji smanjuju kalij: sladić može dodatno smanjiti razinu kalija u tijelu kada se koristi s diureticima koji potiču izlučivanje kalija, kao što su furosemid ili hidroklorotiazid. To može dovesti do niskih razina kalija (hipokalijemije), što može imati različite zdravstvene posljedice.

Sladić (Glycyrrhiza glabra) ima neke kontraindikacije zbog potencijalnog djelovanja na tijelo. Evo nekoliko kontraindikacija za korištenje sladića:

  • Hipertenzija (visoki krvni tlak): Sladić može uzrokovati povećanje krvnog tlaka zbog svojih učinaka na zadržavanje natrija i vode te izlučivanje kalija. Osobe s hipertenzijom ili one koje uzimaju lijekove za kontrolu krvnog tlaka trebale bi izbjegavati sladić ili ga koristiti s oprezom pod vodstvom zdravstvenog radnika.
  • Nedostatak kalija ili hipokalijemija: Sladić može sniziti razinu kalija u tijelu, a pretjerana konzumacija ili dugotrajna upotreba sladića može pogoršati nedostatak kalija. Osobe s niskom razinom kalija ili one koje uzimaju lijekove koji smanjuju kalij, poput određenih diuretika, trebale bi izbjegavati sladić ili ga koristiti s oprezom i pod liječničkim nadzorom.
  • Bolesti srca i zatajenje srca: sladić može uzrokovati zadržavanje tekućine i neravnotežu elektrolita, što može biti problematično za osobe sa srčanim oboljenjima ili zatajenjem srca. Može pogoršati simptome i dovesti do komplikacija. Sladić treba izbjegavati ili koristiti s oprezom u takvim slučajevima, uz liječnički nadzor.
  • Bolest jetre: Sladić može utjecati na funkciju jetre i ometati metabolizam određenih lijekova. Osobe s bolestima jetre trebaju izbjegavati sladić ili ga koristiti s oprezom pod vodstvom zdravstvenog radnika.
  • Stanja osjetljiva na hormone: sladić sadrži spojeve koji mogu imati hormonalne učinke u tijelu. Može utjecati na stanja osjetljiva na hormone kao što su rak dojke, jajnika ili maternice, endometrioza ili fibroidi maternice. Osobe s takvim stanjima trebale bi izbjegavati sladić ili se prije upotrebe posavjetovati sa zdravstvenim djelatnikom.
Product added to wishlist
Product added to compare.