L-karnitin je prirodni derivat aminokiselina koji ima ključnu ulogu u proizvodnji energije i metabolizmu. Prvenstveno se proizvodi u jetri i bubrezima i uključen je u transport masnih kiselina do mitohondrija, gdje se koriste za proizvodnju energije. L-karnitin se također nalazi u malim količinama u nekim namirnicama životinjskog podrijetla, poput mesa, ribe i mliječnih proizvoda.

Suplementi L-karnitina obično se koriste u razne svrhe, uključujući gubitak težine, poboljšanje sportskih performansi i liječenje određenih medicinskih stanja. Postoji nekoliko različitih oblika L-karnitina, uključujući L-karnitin tartarat, L-karnitin fumarat i acetil-L-karnitin, od kojih svaki ima malo drugačija svojstva i potencijalne zdravstvene prednosti.

Brojna istraživanja pokazala su da L-karnitin ublažava simptome koronarne bolesti, povećava izdržljivost, štiti srce od oštećenja i daje energiju. Razina L-karnitina u tijelu opada sa smanjenjem količine kisika koja se dovodi u srce. Smanjenje razine L-karnitina u tijelu dovodi do raznih problema, zbog čega je neophodan za pravilan rad srčanog mišića. Dodatak L-karnitina Buhner preporučuje osobama s lajmskom bolešću koje imaju srčanih problema.

L-karnitin općenito ima nizak potencijal za značajne interakcije s lijekovima. Međutim, postoji nekoliko lijekova koji mogu djelovati s L-karnitinom. Preporučljivo je posavjetovati se sa zdravstvenim radnikom ili ljekarnikom prije kombiniranja L-karnitina s bilo kojim lijekom. Evo nekoliko primjera lijekova koji mogu djelovati s L-karnitinom:

  • Varfarin: L-karnitin može imati slab antikoagulantni učinak. Kombinacija L-karnitina s varfarinom, lijekom za razrjeđivanje krvi, može povećati rizik od krvarenja. Preporuča se pažljivo praćenje parametara zgrušavanja krvi ako se ti lijekovi koriste zajedno.
  • Hormoni štitnjače: suplementacija L-karnitina može potencijalno utjecati na funkciju hormona štitnjače. Ako uzimate lijekove za hormone štitnjače, kao što je levotiroksin, važno je razgovarati o upotrebi L-karnitina sa svojim zdravstvenim radnikom kako biste osigurali odgovarajuće razine hormona štitnjače.
  • Acenokumarol: Slično varfarinu, kombiniranje L-karnitina s acenokumarolom, lijekom protiv zgrušavanja krvi, može povećati rizik od krvarenja. Savjetuje se redovito praćenje parametara zgrušavanja krvi.
  • Izotretinoin: Izotretinoin, lijek koji se koristi za liječenje teških akni, može smanjiti razine L-karnitina u tijelu. Suplementacija L-karnitinom može se razmotriti kod osoba koje uzimaju izotretinoin, pod vodstvom zdravstvenog radnika.

Kontraindikacije za korištenje L-karnitina uključuju:

  • Preosjetljivost ili alergija: Osobe koje imaju poznatu preosjetljivost ili alergiju na L-karnitin ili bilo koju njegovu komponentu trebaju izbjegavati njegovu upotrebu.
  • Primarni sustavni nedostatak karnitina (nedostatak transportera karnitina): suplementacija L-karnitinom kontraindicirana je kod osoba s rijetkim genetskim poremećajem koji utječe na transport L-karnitina u stanice. U takvim slučajevima suplementacija L-karnitinom može potencijalno pogoršati simptome.
  • Završni stadij bubrežne bolesti: L-karnitin se prvenstveno eliminira iz tijela putem bubrega. Osobe sa završnom fazom bubrežne bolesti koje su na dijalizi trebale bi oprezno koristiti L-karnitin jer se može nakupljati u tijelu i dovesti do štetnih učinaka. Važno je konzultirati se sa zdravstvenim radnikom radi odgovarajuće prilagodbe doze i praćenja.
  • Određene vrste napadaja: dodatak L-karnitina može pogoršati napadaje kod osoba s poremećajima napadaja, osobito kod onih s poviješću miokloničkih napadaja. U takvim je slučajevima potrebno pažljivo praćenje i medicinski nadzor.
  • Trudnoća i dojenje: Dostupni su ograničeni podaci o sigurnosti nadomjestaka L-karnitina tijekom trudnoće i dojenja. Preporučljivo je posavjetovati se sa zdravstvenim radnikom prije upotrebe L-karnitina tijekom ovih razdoblja.

Product added to wishlist
Product added to compare.