Kudzu (Pueraria lobata) je loza penjačica porijeklom iz Azije. Također je poznat kao japanski arrowroot, kuzu ili ge gen. Kudzu se stoljećima koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za liječenje raznih zdravstvenih stanja. Korijen biljke bogat je izoflavonima, uključujući daidzein i genistein, koji imaju učinak sličan estrogenu u tijelu.

Kudzu se koristi za niz zdravstvenih stanja, uključujući simptome menopauze, visoki krvni tlak, dijabetes i alkoholizam. Također se koristi za promicanje zdrave probave, ublažavanje glavobolje i smanjenje bolova u mišićima.

Djelovanje kod lajmske bolesti:

  • Antimikrobno djelovanje protiv mikoplazme
  • Antibakterijski učinci
  • Protuupalna svojstva, posebno u mozgu i središnjem živčanom sustavu
  • Neuroprotektivno, štiti i jača središnji živčani sustav
  • Podržava regeneraciju živčanih stanica
  • Smanjuje živčanu napetost i umor
  • Antipiretik (snižava temperaturu)
  • Antioksidativna svojstva

Stephen Buhner preporučuje korištenje Kudzua u svom protokolu za liječenje erlihije (anaplazme). Također preporučuje kudzu korijen u svom proširenom protokolu za lajmsku bolest za smanjenje neuroloških simptoma, Bellove paralize i neuropatske boli.

Kudzu korijen može stupiti u interakciju s određenim lijekovima. Sadrži spojeve poznate kao izoflavoni, posebice puerarin, koji mogu utjecati na metabolizam lijekova i djelovati s različitim lijekovima. Evo nekih mogućih interakcija:

  • Alkohol: Kudzu korijen može pojačati učinke alkohola, potencijalno dovodeći do povećane sedacije i oštećenja. Preporučljivo je izbjegavati alkohol dok uzimate kudzu korijen.
  • Lijekovi za razrjeđivanje krvi: Kudzu korijen može imati blaga antikoagulantna svojstva, a kada se uzima zajedno s lijekovima za razrjeđivanje krvi kao što su varfarin ili aspirin, može povećati rizik od krvarenja. Važno je pomno pratiti parametre zgrušavanja krvi ako uz ove lijekove koristite kudzu korijen.
  • Antidijabetici: Kudzu korijen može utjecati na razinu šećera u krvi, a kada se uzima u kombinaciji s antidijabeticima poput inzulina ili oralnih hipoglikemijskih lijekova, može pojačati njihove učinke i dovesti do niske razine šećera u krvi (hipoglikemija). Preporučuje se pažljivo praćenje razine šećera u krvi ako se kudzu korijen koristi s antidijabetičkim lijekovima.
  • Hormonske terapije: Kudzu korijen sadrži izoflavone koji posjeduju estrogena svojstva. Može potencijalno stupiti u interakciju s hormonskim nadomjesnim terapijama ili hormonskim lijekovima. Savjetuje se konzultacija sa zdravstvenim radnikom ako koristite bilo koju hormonsku terapiju.
  • Sedativi i depresori središnjeg živčanog sustava: Kudzu korijen može imati sedativne učinke i može pojačati učinke lijekova sličnih svojstava, kao što su benzodiazepini, barbiturati ili lijekovi za spavanje. Kombinacija kudzu korijena s ovim lijekovima može povećati rizik od pretjerane sedacije ili pospanosti.

Dok se kudzu korijen općenito smatra sigurnim za većinu ljudi kada se koristi na odgovarajući način, postoje neke kontraindikacije i mjere opreza kojih morate biti svjesni:

  • Stanja osjetljiva na hormone: Kudzu korijen sadrži izoflavone koji imaju estrogena svojstva. Ako imate stanje osjetljivo na hormone, kao što je rak dojke, jajnika ili maternice, ili ako imate povijest ovih stanja, preporučljivo je izbjegavati ili biti oprezan s kudzu korijenom zbog njegovih potencijalnih hormonskih učinaka.
  • Trudnoća i dojenje: Postoji ograničeno istraživanje o sigurnosti kudzu korijena tijekom trudnoće i dojenja. Preporuča se izbjegavati korištenje kudzu korijena u tim razdobljima kako biste bili oprezni jer njegovi učinci na trudnoću i dojenje nisu temeljito proučeni.
  • Alergijske reakcije: Neki pojedinci mogu biti alergični na kudzu ili srodne biljke. Ako ste znali za alergije na mahunarke ili biljke iz obitelji Fabaceae, poput soje ili kikirikija, savjetuje se izbjegavanje korijena kudzu ili ga koristite s oprezom kako biste spriječili alergijske reakcije.
  • Bolest jetre: Kudzu korijen može utjecati na jetrene enzime i funkciju jetre. Ako imate bolest jetre ili oslabljenu funkciju jetre, preporuča se konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom prije upotrebe kudzu korijena kako biste osigurali njegovu sigurnost i prikladnost za vaše specifično stanje.
  • Kirurgija: Zbog potencijalnih učinaka na zgrušavanje krvi, preporučljivo je prestati koristiti kudzu korijen najmanje dva tjedna prije planirane operacije kako bi se smanjio rizik od prekomjernog krvarenja ili interakcije s anestezijom.

Product added to wishlist
Product added to compare.