Epsom sol, također poznata kao magnezijev sulfat, prirodni je mineralni spoj sastavljen od magnezija, sumpora i kisika. Ime je dobio po gradu Epsom u Engleskoj gdje je prvi put otkriven.

Epsom sol ima različite namjene, uključujući kao prirodni lijek za niz bolesti i kao proizvod za vrtlarstvo i kućanstvo. U medicini se često koristi kao laksativ ili za liječenje stanja kao što su bolovi u mišićima, bolovi u zglobovima i iritacije kože.

Vjeruje se da Epsom sol djeluje tako što se apsorbira kroz kožu ili probavni sustav, gdje može pomoći u povećanju razine magnezija u tijelu. Magnezij je esencijalni mineral koji igra ulogu u mnogim tjelesnim funkcijama, uključujući rad mišića i živaca, zdravlje srca i snagu kostiju. Također je uključen u regulaciju šećera u krvi i krvnog tlaka.

Neke potencijalne zdravstvene prednosti Epsom soli uključuju:

Ublažavanje bolova u mišićima i zglobovima: kupke ili oblozi od Epsom soli mogu pomoći u smanjenju bolova u mišićima i zglobovima.

Liječenje stanja kože: Epsom sol može pomoći u smirivanju i smanjenju upale kod stanja kože kao što su ekcem, psorijaza i akne.

Poboljšanje sna: Kupke od Epsom soli mogu pomoći u promicanju opuštanja i poboljšanju kvalitete sna.

Povećanje razine magnezija: Epsom sol može pomoći u povećanju razine magnezija u tijelu, što može imati niz zdravstvenih prednosti.

Epsom sol može stupiti u interakciju s određenim lijekovima. Točnije, Epsom sol može smanjiti apsorpciju nekih lijekova, osobito antibiotika, kada se uzimaju oralno. To je zato što Epsom sol može povećati pH vrijednost probavnog trakta, što može ometati apsorpciju nekih lijekova.

Stoga se preporuča izbjegavati oralno uzimanje Epsom soli istodobno s bilo kojim lijekom. Ako uzimate lijek, najbolje je pričekati najmanje 2 sata prije ili nakon uzimanja Epsom soli kako biste izbjegli moguće interakcije.

Osim toga, Epsom sol također može stupiti u interakciju s drugim mineralima ili dodacima, poput kalcija ili cinka, ako se uzima zajedno u velikim dozama.

Općenito, Epsom sol općenito je sigurna kada se koristi prema uputama i u umjerenim količinama.

Postoje neke kontraindikacije za korištenje Epsom soli, osobito u određenim populacijama ili za određena stanja. To uključuje:

  • Bolest bubrega: Osobe s bubrežnom bolešću možda neće moći ispravno izlučivati magnezij te bi trebali izbjegavati korištenje Epsom soli bez liječničkog nadzora.
  • Dehidracija: Epsom sol može uzrokovati dehidraciju, stoga je važno piti puno vode kada je koristite.
  • Visoki krvni tlak ili bolesti srca: Epsom sol može uzrokovati širenje krvnih žila i može sniziti krvni tlak, što može biti problematično za osobe s visokim krvnim tlakom ili bolestima srca. Važno je razgovarati sa svojim liječnikom prije upotrebe Epsom soli ako imate ova stanja.
  • Dijabetes: Epsom sol može utjecati na razinu šećera u krvi i osjetljivost na inzulin, stoga je važno pažljivo pratiti razinu šećera u krvi ako je koristite kao lijek za bilo koje zdravstveno stanje.
  • Otvorene rane ili infekcije kože: Epsom sol može izazvati iritaciju ili peckanje ako se nanese na otvorene rane ili infekcije kože.
  • Alergije: Osobe s alergijama na sumpor ili magnezij trebaju izbjegavati korištenje Epsom soli.

Osim toga, važno je koristiti Epsom sol prema uputama i u umjerenim količinama, jer prekomjerna uporaba može dovesti do potencijalnih nuspojava kao što su proljev, mučnina ili iritacija kože.

Product added to wishlist
Product added to compare.