Kineska klobuča (Baikal skullcap, Scutellaria baicalensis) tradicionalna je kineska ljekovita biljka koja se tisućama godina koristi za liječenje raznih bolesti. Porijeklom je iz Kine, Rusije, Mongolije i Koreje te je član obitelji metvice.

Korijen kineske klobučnice sadrži nekoliko aktivnih spojeva, uključujući baicalin, baicalein, wogonin i oroxylin A. Ti spojevi imaju protuupalna, antioksidativna i antimikrobna svojstva te se vjeruje da su odgovorni za mnoge zdravstvene dobrobiti povezane s biljkom .

Kineska lubanja obično se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za liječenje respiratornih infekcija, alergija i upala, kao i poremećaja jetre i bubrega. Također je proučavano njegovo potencijalno djelovanje protiv raka i neurozaštite.

Kineska kapa jedna je od glavnih biljaka u Buhnerovom protokolu za liječenje lajmske bolesti i koinfekcija. Osim lajmske bolesti, on preporučuje biljku u svojim protokolima za klamidiju, mikoplazmu i ehrlihiju (Anaplasma). Biljka je modulator kaskade citokina i ima neuroprotektivna svojstva.

Kineska kapa je dostupna kao dodatak prehrani u različitim oblicima, uključujući kapsule, tablete i tekuće ekstrakte.

Kineska kapa (Scutellaria baicalensis) može stupiti u interakciju s određenim lijekovima, uključujući:

  • Sedativi i hipnotici: kineska lubanja može pojačati učinke sedativa i hipnotika, poput benzodiazepina i barbiturata.
  • Razrjeđivači krvi: kineska lubanja može povećati rizik od krvarenja ako se uzima s lijekovima za razrjeđivanje krvi, kao što su varfarin i aspirin.
  • Imunosupresivi: kineska lubanja može povećati rizik od infekcije ako se uzima s imunosupresivima, kao što su ciklosporin i takrolimus.
  • Antikonvulzivi: kineska lubanja može ometati učinkovitost antikonvulzivnih lijekova, kao što su fenitoin i karbamazepin.

Kineska kapa (Scutellaria baicalensis) općenito se smatra sigurnom kada se uzima u preporučenim dozama, ali postoje neke kontraindikacije za njezinu upotrebu. To uključuje:

  • Trudnoća i dojenje: Nema dovoljno dostupnih informacija o sigurnosti kineske lubanje tijekom trudnoće i dojenja, stoga se ne preporučuje njezina uporaba u tim razdobljima.
  • Alergije: Osobe koje su alergične na biljke iz obitelji Lamiaceae (kao što su metvica, bosiljak i lavanda) također mogu biti alergične na kinesku lubanjicu.
  • Bolest jetre: kineska lubanja može utjecati na jetrene enzime i treba je koristiti s oprezom ili izbjegavati kod osoba s bolestima jetre.
  • Kirurgija: kineska kapa može povećati rizik od krvarenja i treba je zaustaviti najmanje dva tjedna prije operacije.
Product added to wishlist
Product added to compare.